Historia GKPS Gorlice

Wzorem innych ośrodków przemysłowych odrodzonego Państwa Polskiego powstał w 1921 roku w Gliniku Mariampolskim pierwszy na ziemi gorlickiej klub sportowy pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy „Siła”. Historia tego klubu odbiega od ogólnych wzorów, gdyż kilkakrotnie klub zmieniał nazwę .Na przełomie lat 20-tych i 30-tych dochodzi do zmiany nazwy klubu RKS ”Siła” na „Karpatia”. W 1948 roku Karpatia łączy się  z równolegle wówczas działającym „Orłem” i klub przyjmuje nazwę „Związkowiec”, w 1952 roku następuje przemianowanie Związkowca  na „Unię”, po roku przekształcona zostaje „Unia” w  MZKS Górnik Gorlice, a od 1965 roku klub zmienia nazwę na Górniczy Klub Sportowy „Glinik”. Kluby te kolejno przekazywały swój dorobek sportowy, niejednokrotnie majątek i tradycje środowiskowe swemu następcy. Zmieniały nazwy, zawodnicy i działacze przechodzili z klubu do klubu, nie zmieniała się jednak idea i cel działania na niwie sportu. W siatkówkę męską grano w Gorlicach już w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. W okresie powojennym rozwój siatkówki przypada na lata 50—te. W tym czasie drużyna męska została zgłoszona do rozgrywek, turnieju o mistrzostwo „Podkarpacia”. Rozgrywki zostały przeprowadzone na wolnym powietrzu oraz w salach gimnastycznych system turniejowym. Największym sukcesem tego okresu było zajęcie IV miejsca na szczeblu województwa rzeszowskiego w Pucharze Polski za takimi zespołami jak: Stal Mielec, Resovia Rzeszów i Karpaty Krosno. W 1973 roku po reorganizacji województw zespół jako jedyny reprezentant województwa nowosądeckiego w siatkówce męskiej zaliczony został do ligi międzywojewódzkiej. W klubie powstały drużyny młodzieżowe i nawiązano współpracę ze szkołami podstawowymi w Gorlicach i Kobylance. W tym okresie stworzono silną drużynę seniorów, która czterokrotnie  uczestniczyła w bezpośrednich eliminacjach o wejście do II ligi. Ten zespół miał szansę awansu do II ligi, jednak jej nie wykorzystał. W latach 80-tych XX wieku sekcja siatkówki prowadziła coraz szerszą pracę z młodzieżą, tworząc szkółki siatkarskie i klasy sportowe z poszerzonym programem wychowania fizycznego. W tym czasie zespoły młodzieżowe siatkarzy GKS Glinik należały do czołówki makroregionu.

W dniu 29 stycznia 1998 roku na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków GKS Glinik ustalono, że zezwala się sekcjom klubu na oddzielenie się od GKS Glinik i po dokonanych przekształceniach prawnych utworzyć nowe kluby. W dniu 27 lutego 1998 roku Komitet Założycielski Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej w składzie: Jerzy Cembrzyński, Krzysztof Kozłowski, Jerzy Dranka, Mirosław Wójtowicz i Maciej Podlejski złożył wniosek do Sądu Wojewódzkiego w Nowym Sączu o rejestrację nowego klubu i Statutu Klubu. Po wpisaniu klubu przez sąd do rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej i Związków Sportowych oraz rejestracji Statutu w dniu 19 maja 1998 roku odbyło się I Walne Zebranie Członków Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej. Wybrano  Władze klubu w składzie:

 

∙Zarząd Klubu:

– Prezes- Jerzy Cembrzyński

– V-ce Prezes ds. sportowych – Krzysztof Kozłowski

– V-ce Prezes ds. wychowawczych – Jan Piecuch

– V-ce Prezes ds. finansowych/ Skarbnik klubu – Mirosław Wójtowicz

– V-ce Prezes ds. kontaktów ze sponsorami – Sylwester Mikrut

– Sekretarz Klubu – Maciej Podlejski

– członkowie zarządu – Aleksander Maślej, Roman Laskowski, Janusz Wojdyła, Jerzy Dranka i Janusz Grądalski

Komisja Rewizyjna:

– Przewodniczący – Ryszard Surmanek

– członkowie: Stanisław Chmura i Wojciech Gorzkowicz

 

Sąd Koleżeński:

– Przewodniczący – Jan Wacławczyk

– członkowie: Mieczysław Dygoń i Jacek Cembrzyński

W dniu 12 czerwca 2003 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze Członków Gorlickiego Klubu Piłki Siatkowej, na którym podsumowano działalność sportową klubu w okresie kadencji ustępujących władz. Następnie w wyniku wyborów wybrano Władze klubu na następną kadencję w składzie:

- Zarząd Klubu:

. Prezes Klubu – Krzysztof Kozłowski

. V-ce Prezes ds. finansowych – Mirosław Wójtowicz

. V-ce Prezes ds. sportowych – Janusz Wojdyła

. Sekretarz klubu – Fabian Szarowicz

. członkowie Zarządu – Jerzy Dranka, Jacek Cembrzyński, Tomasz Chmura

Komisja Rewizyjna:

. Przewodniczący – Ryszard Surmanek

. członkowie – Wojciech Gorzkowicz i Sebastian Sz arowicz

Sąd Koleżeński:

. Przewodniczący – Maciej Podlejski

. członkowie- Tomasz Szura i Grzegorz Wasilewski

 

W klubie działają następujące grupy szkoleniowe:

– seniorzy: trener Fabian Szarowicz

– juniorzy: trener Krzysztof Kozłowski

– kadeci : trener Krzysztof Kozłowski

– młodzicy : trener Tomasz Chmura

– minisiatkówka:

. grupa starsza: trener Fabian Szarowicz

. grupa młodsza: trener Tomasz Chmura

. grupa naborowa: trener Wojciech Zapłata

Najważniejsze osiągnięcia sportowe klubu to:

1.     1998r. Zabrze – 3 miejsce w finale MP w minisiatkówce w trójkach

2.     1999r. Suwałki – 5 miejsce w finale MP młodzików

3.     2000r. – trzy drużyny w półfinałach MP ( młodzicy, kadeci i juniorzy)

4.2000r.Gubin- 9 miejsce w finałach MP w siatkówce plażowej pary Szymon Kostecki i Piotr Trojanowicz

5. 2001r. Nysa- 5 miejsce w finale MP juniorów młodszych (kadetów)

6. 2002r. Gubin – 6 miejsce juniorów młodszych (kadetów) w finale MP, półfinał MP juniorów starszych, awans do finału MP w Zabrzu drużyny minisiatkówki- czwórki

7.2003r.-awans do 3 ligi drużyny seniorów

8. 2008r.- 3 miejsce w mistrzostwach województwa juniorów

Zawodnicy GKPS osiągali również sukcesy indywidualne. W reprezentacji Polski kadetów, juniorów występowali: Stanisław Pieczonka, Tomasz Kozłowski, Michał Kozłowski. Obecnie w kadrze kadetów znajduje się Marcin Góra.

Gorlicki Klub Piłki Siatkowej wyszkolił i wypromował zawodników, którzy występowali i występują obecnie w różnych zespołach  w PLS i ligach centralnych w Polsce i zagranicą: Stanisław Pieczonka (SMS Rzeszów, Bosman Morze Szczecin, Asseco Resovia Rzeszów FC Tuluza, Delekta Bydgoszcz), Tomasz Kozłowski (SMS Rzeszów, Bosman Morze Szczecin, Asseco Resovia Rzeszów), Michał Kozłowski (SMS Spała, Mostostal Kędzierzyn Koźle, AZS Nysa, Fart Kielce), Szymon Kostecki (Beskid Andrychów, Energetyk Jaworzno), Sebastian Galas (AZS Karpaty Krosno), Tomasz Michałowski (AZS Karpaty Krosno), Tomasz Szura (AZS Karpaty Krosno), Marcin Szura (AZS Karpaty Krosno, Dunajec Nowy Sącz), Grzegorz Wasilewski (AZS Politechnika Kraków).

Oprócz zawodów mistrzowskich GKPS  był lub jest organizatorem  :

– Otwartych Mistrzostwach Gorlic w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn

– Międzynarodowego Festiwalu Minisiatkówki

Międzypaństwowego meczu juniorów Polska –Wenezuela

– pokazowego meczu Mistrzyń Polski w siatkówce kobiet Grześki Kalisz- juniorzy GKPS

– meczów pokazowych wychowankowie GKPS –GKPS III liga

Dużą i ważną rolę w działalności Klubu odgrywają sponsorzy. Są to:

– MGGP  S.A – główny sponsor gorlickich siatkarzy

– UM Gorlice

– Firma Miro

– Firma Miro 2

– ZMG Glinik Sp. Z o.o

– NiUW Glinik Sp. Z o.o

– Firma Stemik Sp. Z o.o

– Firma Hydrobud

– Firma Domy i Wnętrza

– P. Sylwester Mikrut

– Uzdrowisko Wysowa

– Hotel Margot

– Skowron – kancelaria podatkowa

– Starostwo Powiatowe Gorlice

– Complex Aleksander Wal – kancelaria podatkowa

Zarząd GKPS Gorlice serdecznie dziękuje za współpracę w ostatnim 10-leciu: UM Gorlice, MGGP S.A. w Tarnowie, MOS Gorlice, wszystkim firmom i osobom prywatnym , dzięki którym klub nasz znalazł się w gronie wielu polskich klubów siatkarskich mogących współuczestniczyć w tworzeniu 80-letniej historii Polskiej Siatkówki ,szkoląc przez ostatnie 10 lat setki młodych adeptów tej pięknej dyscypliny sportu.